L-arginina – naturalny aminokwas

L-arginina jest naturalnie występującą w ludzkim organizmie substancją należącą do grupy względnie egzogennych aminokwasów. Pojęcie "względnie egzogenny" oznacza, że jest ona syntetyzowana zarówno przez nasz organizm, jak również dostarczana wraz z codzienną dietą w pożywieniu.

L-arginina w syntezie tlenku azotu

L-arginina jest prekursorem w syntezie cząsteczki tlenku azotu – głównego czynnika odpowiedzialnego za rozszerzanie naczyń krwionośnych – dzięki czemu znalazła zastosowanie w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego i sportach siłowych.

W organizmie ludzkim L-arginina pod wpływem enzymu – syntazy tlenku azotu (NO) ulega przemianie do cytruliny, czemu towarzyszy wydzielenie cząsteczki tlenku azotu.

Tlenek azotu (NO)

Tlenek azotu (NO) jest cząsteczką, której odkrycie i opisanie wpływu na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego zostało w 1998 roku uhonorowane nagrodą Nobla.

Tlenek azotu cechuje się wielokierunkowym działaniem w obrębie naczyń krwionośnych:

  • rozkurcza je
  • hamuje agregację płytek krwi
  • zmniejsza przyczepność płytek krwi do ściany naczyń
  • aktywuje układ fibrynolityczny
  • hamuje patologiczną przebudowę ściany naczyń krwionośnych (tzw. remodeling naczyń – negatywny objaw miażdżycy)

Niedobór L-argininy

Niedobór L-argininy w organizmie człowieka, prowadzi przede wszystkim do spadku syntezy tlenku azotu. Co więcej – zamiast tlenku azotu powstaje anionorodnik ponadtlenkowy dodatkowo neutralizujący już obecny tlenek azotu, poprzez związanie go i utworzenie wolnego rodnika. Wolne rodniki są z kolei szkodliwymi czynnikami powodującymi obszerne uszkodzenia w obrębie naczyń krwionośnych. Niedobór L-argininy jest więc bardzo niekorzystnym zjawiskiem – nie tylko ogranicza ilość dostępnego tlenku azotu, ale dodatkowo go neutralizuje. W wyniku tego, światło naczyń ma bardzo ograniczone możliwości rozszerzania się, a działanie wolnych rodników dodatkowo prowadzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych oraz sprzyja osadzaniu się cholesterolu na ich ściankach.